Potrzebujemy paktu między rządem a uniwersytetami
Należy określić, jakie są oczekiwania państwa i w jaki sposób my, jako środowisko akademickie, możemy pomóc państwu w budowaniu siły gospodarczej i społecznej kraju – mówi Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Jaka jest kondycja uczelni wyższych w Polsce?
Nie najlepsza. Ostatnie lata spowodowały, że borykają się one z bardzo wieloma wyzwaniami. Pierwsze, fundamentalne – bo to istota uniwersytetu – to ograniczanie wolności badań naukowych. Drugie to przedmiotowe traktowanie uczelni i brak autentycznego dialogu z panem ministrem Czarnkiem. A trzecie, narastające od lat, to finansowanie. Niedofinansowanie polskich uczelni powoduje, że np. podnoszenie płacy minimalnej wzbudza przerażenie rektorów, bo muszą podnosić wynagrodzenie części pracowników. To obrazuje, jak rząd traktuje pracowników uczelni.
Ograniczanie wolności badań naukowych?
Skala tego zjawiska nie jest powszechna. Pojawiają się jednak symptomy, których nie należy lekceważyć. To chociażby krytyczne uwagi pana ministra względem określonych badaczy i realizowanych przez nich przedsięwzięć badawczych. To także reakcja ministra na opinię środowiska naukowego wyrażana w proteście przeciwko lex Tusk. Symptomy te są na tyle niepokojące, że środowisko akademickie spogląda na nie z niepokojem.
Wracając do dwóch pozostałych wymienionych wyzwań,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta