ITPOK odpowiada na realną potrzebę zagospodarowania odpadów
Termiczne przekształcanie dotyczy odpadów nienadających się do recyklingu, mających potencjał energetyczny – mówi Szymon Cegielski, członek zarządu PreZero Zielona Energia i dyrektor ITPOK w Poznaniu.
Jaką pana zdaniem rolę w kompleksowym gospodarowaniu odpadami pełni spalarnia? Czy w Polsce potrzebujemy tego typu rozwiązań?
Cóż, w naszej 38-milionowej ojczyźnie osiągamy zaledwie 38-proc. poziom recyklingu, ponieważ wysycenie mocy spalarni wynosi średnio dziesięć razy mniej niż w najbardziej zaawansowanych w recyklingu krajach Europy. Wbrew wielu głosom przeciwników „spalarni odpadów” nie dość, że metoda termicznego przekształcania odpadów komunalnych jest zgodna z hierarchią postępowania z odpadami wskazaną w Dyrektywie 2008/98/WE w sprawie odpadów, a także z polskim prawodawstwem – Ustawą o odpadach z dnia 14.12.2012 roku, to znakomicie i efektywnie uzupełnia działania związane z recyklingiem. Zgodnie z tym termiczne przekształcanie odpadów jest zaliczane do „metod odzysku”, bowiem następuje tu odzysk energetyczny.
Muszą powstać kolejne instalacje, żebyśmy mogli racjonalnie i rzetelnie zagospodarować całość nienadających się do recyklingu odpadów. Myślę też, że jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu – z doniesień prasowych wiemy, że w ostatnich miesiącach 2022 roku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 78 wniosków o dofinansowanie budowy spalarni – z czego etap wstępny przeszło pozytywnie 39.
Można sobie zadać pytanie: czy aż tyle nam potrzeba? Rocznie wytwarzamy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta