Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W energetyce kierować się ekonomią

26 października 2023 | Ekonomia i rynek | Marcin Piasecki
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Węgiel w Polsce kończy się w sensie ekonomicznym. Niech wygra ta technologia – atom czy OZE – która jest w stanie szybciej się spłacić i w warunkach mniejszego obciążenia dla społeczeństwa, mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.

Jakie będzie najważniejsze wyzwanie dla nowego rządu, jeżeli chodzi o politykę energetyczną?

Myślę, że trzeba zacząć od weryfikacji celów klimatycznych. Polska musi się zastanowić, kiedy tak właściwie chcemy przejść na technologie zeroemisyjne. Powinniśmy określić ten cel i pod niego zbudować całą politykę energetyczną. A najważniejsze jest to, żeby rozwijać źródła, które bronią się rynkowo. Nie może być tak, że przychodzi jedna czy druga grupa lobbingowa i ciągnie całą politykę energetyczną w swoim kierunku.

Trzeba osiągnąć to, o czym mówi Unia Europejska – neutralność nie tylko klimatyczną, ale również technologiczną. Niech wygra ta technologia – atom czy OZE – która jest w stanie szybciej się spłacić i w warunkach mniejszego obciążenia dla społeczeństwa.

Polska w swojej transformacji złapała zadyszkę. Żeby się z powrotem rozpędzić, trzeba jak najszybciej zderegulować rynek, wyjść z mechanizmów, które go blokują. Myślę, że to będzie dość dużym wyzwaniem dla nowej koalicji rządzącej. Żeby zderegulować rynek z dnia na dzień, ceny musiałyby w znacznym stopniu wzrosnąć. Nowy rząd musi się więc zastanowić, jak wyjść z tego problemu i zacząć długoterminowo układać politykę energetyczną. Trzeba też pamiętać o różnych odbiorcach – na przykład przemysł jest w trudnej sytuacji, gdyż ceny energii w hurcie są dużo wyższe od tych w innych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12709

Wydanie: 12709

Spis treści
Zamów abonament