Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej
DOKUMenty | Źródło informacji o schorzeniach i przebiegu leczenia
Prawo do należycie prowadzonej dokumentacji medycznej należy do jednego z podstawowych praw każdego pacjenta. Jej prawidłowe prowadzenie ma fundamentalne znaczenie w procesie leczniczym, dokumentacja stanowi bowiem podstawowe źródło informacji o schorzeniach i przebiegu leczenia zarówno dla personelu medycznego, jak i dla pacjenta.
Podstawy prawne definiujące prawo pacjenta do dokumentacji medycznej zawarte są:
1) w ustawie z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (dalej „UPP”).
2) w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (dalej „DokMedR”).
Jak uzyskać dokumentację?
Podstawowym uprawnieniem pacjenta związanym z dokumentacją medyczną jest możliwość jej uzyskania od podmiotu leczniczego. Zostało to wprost wskazane w art. 23 ust. 1 UPP, zgodnie z którym pacjent ma prawo dostępu do dokumentacji dotyczącej jego zdrowia oraz udzielanych mu świadczeń zdrowotnych. Według art. 26 ust. 1 UPP podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi, przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej przez pacjenta. Ten obowiązek podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych został wzmocniony regulacją przyjętą w § 70...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta