Nie każdy działacz związkowy uniknie pracy
Członkowie zakładowych organizacji związkowych mogą korzystać z tzw. zwolnień stałych od pracy, jak również zwolnień na czynności doraźne. Ale o ich udzieleniu decyduje pracodawca.
Są różne typy i tytuły czasu wolnego. W praktyce pracodawcy niejednokrotnie gubią się w przepisach i z ostrożności przystają na każdy wniosek związkowca. Warto więc wiedzieć, kiedy zgody udzielić, a kiedy odprawić pracownika z kwitkiem.
Zwolnienie na czas kadencji
Członkom zakładowych organizacji związkowych z racji pełnionych funkcji przysługuje szereg uprawnień, które pracodawca powinien respektować. Jednym z nich jest prawo do tzw. stałego zwolnienia od pracy z tytułu bycia członkiem zarządu organizacji związkowej. Przysługuje ono przez okres kadencji w tym organie.
Do 150 członków związku…
Wymiar wolnego jest uzależniony od liczby członków związku. Im liczniejsza organizacja, tym więcej czasu bez pracy. Sposób kalkulacji wynika z art. 31 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2022 r., poz. 854). Zgodnie z nim, jeżeli zakładowa organizacja związkowa zrzesza mniej niż 150 członków, zwolnienie od pracy na dany miesiąc przysługuje w wymiarze godzin równym liczbie członków.
Przykład:
Związek zawodowy w informacji przekazywanej pracodawcy co pół roku wskazał, że zrzesza 120 członków. Taki poziom uzwiązkowienia uprawnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta