Postępowanie karne i w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej
BŁĘDY MEDYCZNE | Dochodzenie roszczeń przez pacjentów
Pacjent, niezależnie od możliwości dochodzenia swoich praw w postępowaniu cywilnym lub przed Rzecznikiem Praw Pacjenta, może zainicjować postępowanie karne lub postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarza.
Proces diagnostyczno-terapeutyczny, a potocznie mówiąc – „proces leczenia” może zostać obarczony tzw. błędem medycznym, za który odpowiedzialność może ponosić lekarz lub inna osoba wykonująca zawód medyczny. O błędzie medycznym (często nazywanym również błędem lekarskim lub błędem w sztuce medycznej) mówimy wówczas, gdy osoba wykonująca zawód medyczny narusza ustalone reguły postępowania lub zasady sztuki i wiedzy medycznej, które przyczyniają się do powstania uszczerbku na zdrowiu pacjenta lub doprowadzają do jego śmierci. Nierzadko wystąpienie takich okoliczności powoduje wszczęcie postępowania karnego oraz postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarza, bowiem zachowanie lekarza może wyczerpywać znamiona przestępstwa lub deliktu dyscyplinarnego.
Wszczęcie postępowania
Postępowanie karne, które toczy się w oparciu o przepisy kodeksu karnego oraz kodeksu postępowania karnego, prowadzone jest w celu ustalenia, czy doszło do popełnienia przestępstwa, a jeśli tak, to również celem wykrycia i ukarania jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta