Mieszkania drożeją jak szalone
Ceny nieruchomości w największych miastach rosną nawet o 28 proc. Średnia cena za metr mieszkania w Warszawie zbliża się do 17 tys. zł, w Krakowie przebiła 15 tys. zł. Eksperci: to efekt kredytu 2 proc., obniżek stóp i kiepskiej podaży.
To, co działo się na rynku nieruchomości w trzecim kwartale 2023 r., przeanalizowali na podstawie danych z portali RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl eksperci rankomat.pl – multiporównywarki produktów finansowych i ubezpieczeń. W analizie uwzględnili dane z rynku pierwotnego, a także wtórnego w 16 miastach wojewódzkich, porównując przy tym ze sobą ceny z września 2022 i 2023 r.
Gorąca jesień na rynku nieruchomości
Okazuje się, że w ciągu roku średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o 16 proc. na rynku wtórnym i o 11 proc. na rynku pierwotnym. Rekordzistą w skali całego kraju jest Kraków, w którym ceny nowych mieszkań poszły w górę o 28 proc.
– Rynek nieruchomości znajduje się cały czas pod presją rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Wprowadzone w lipcu rozwiązanie obniża raty kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania lub domu przez pierwsze dziesięć lat jego spłaty, co mocno podgrzewa rynek – mówi Konrad Pluciński, ekspert rankomat.pl. – Kolejnym czynnikiem wpływającym na ceny nieruchomości jest rosnąca dostępność kredytów hipotecznych, wynikająca z obniżki przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o łącznie 100 pkt baz. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta