Przewozy intermodalne dadzą odpocząć kierowcom
Narastający brak kierowców i unijne regulacje zachęcają firmy logistyczne oraz ich klientów do inwestycji w transport intermodalny.
Przewoźnicy drogowi podliczają, że brak im 30–50 tys. kierowców i sytuacja raczej się nie poprawi. Średnia wieku w tym zawodzie jest w całej Europie powyżej średniej dla rynku pracy, więc problemy będą narastać. – Wiedzieliśmy, że będą problemy z kierowcami, wiedzieliśmy, że będą się zmieniały przepisy, które utrudniają transport drogowy, dlatego też zdecydowaliśmy się na związanie swojej przyszłości z intermodalem, który na zachodzie Europy był bardziej rozwinięty niż w Polsce – tłumaczył inwestycję w terminal wiceprezes Miratrans Ireneusz Frankowski.
UE naciska na przedsiębiorstwa, aby nadawały jak najwięcej ładunków koleją, zarazem dyrektywa zmusi państwa do podniesienia opłat drogowych dla samochodów ciężarowych. Przykładem są Niemcy, które od 1 stycznia podniosą myto o 84 proc. – Do intermodalu zachęcają klientów wymagania prawne i oczekiwania związane z ochroną środowiska i oszczędzania zasobów planety. Klienci oczekują rozwiązań, które mogą wdrożyć procesowo. Intermodal jest tematem, który w Polsce mocno się rozwija, jest coraz więcej firm świadczących tego typu usługi i choć proces jest złożony, jest prosty do wdrożenia – uważa Mateusz Pertyk, Transport Team Leader, Raben Transport.
Dodaje, że klienci korzystający z intermodalu są bardziej elastyczni niż ci opierający swój biznes na transporcie drogowym, w którym transit-time jest o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta