Wyłapywanie zwierząt bezdomnych należy do zadań gminy
Gmina ma obowiązek zapewnić opiekę bezdomnym zwierzętom i zapobiegać ich bezdomności. Podstawowym aktem prawa miejscowego jest program opieki nad zwierzętami
Opieka nad zwierzętami jest uregulowana w ustawie o ochronie zwierząt z 1997 r. W świetle tego aktu prawnego w zakresie opieki nad zwierzętami wymagana jest aktywność organów administracji oraz uwzględnianie czynnika społecznego. Inspekcja weterynaryjna oraz inne właściwe organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego współdziałają z samorządem lekarsko-weterynaryjnym oraz z innymi instytucjami i organizacjami społecznymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.
Przez definicję „zwierząt bezdomnych” – rozumie się zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały.
Pojęcie to było przedmiotem rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny. Nie ma możliwości uznania za bezdomne zwierząt gospodarskich, które zostały odłowione, a następnie ustalono ich właścicieli. Przykładowo zwierzę gospodarskie, np. krowa mająca numer kolczyka, która błąka się poza obszarem swojego gospodarstwa do czasu przekazania jej swemu właścicielowi będzie miała status „zwierzęcia bezdomnego”.
Jakie zadania
Ochrona zwierząt przez gminę ma charakter wieloaspektowy. Artykuł 11 ust. 1 u.o.z. określa, że do zadań własnych gminy należą trzy obszary postępowania wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta