Prawo karne w biznesie jako instrument ochrony w przypadku kradzieży danych
Przepisy pozwalają pokrzywdzonemu na czynny udział w procesie poszukiwania sprawcy.
We współczesnych czasach i aktualnym modelu biznesowym zdarza się nierzadko, że instrumenty, jakie dają nam przepisy prawa karnego, stanowić mogą realną pomoc w procesie dochodzenia swoich praw w sprawach dotyczących kradzieży danych osobowych oraz środków z rachunków bankowych. Kradzież – kiedy słyszymy to słowo, przywołujemy na myśl zabór cudzego mienia w ujęciu materialnym. Któż bowiem nie słyszał o słynnym napadzie na Hatton Garden Safe Deposit, w którym zostały skradzione kosztowności ze skarbca na kwotę 200 mln funtów brytyjskich, czy kradzieży biżuterii w hotelu w Cannes o wartości 170 mln zł. Jednak kradzież niejedno ma imię, a często rzeczone imię to właśnie dane, którymi dysponuje przedsiębiorstwo gromadzące największe aktywa firmy. W końcu informacja to wiedza, a wiedza to zysk. O jakich danych mowa? W zasadzie o każdych, które są związane z działalnością firmy, a mogą to być m.in. bazy wewnętrzne, umowy, regulaminy, polityki prywatności, dane osobowe klientów czy też strategie sprzedażowe oraz marketingowe. Czyli wszystko to, co może dać przewagę w konkurencji na rynku.
Koszmar każdej firmy
Kradzież danych, czy też ich wyciek, może powodować daleko idące konsekwencje. Utrata zaufania klientów, obniżenie wiarygodności rynkowej to tylko nieliczne z problemów firm, które często przyczyniają się do całkowitej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta