Skarbówka kręci w sprawie dodatkowych opłat za parkingi
Jeśli opłata za naruszenie regulaminu parkingu jest wynagrodzeniem za usługę i podlega VAT, to klient powinien rozliczać ją w kosztach PIT/CIT – twierdzą eksperci. Fiskus ma jednak wątpliwości.
To, że chcemy VAT od właściciela parkingu, wcale nie musi oznaczać, że zgodzimy się na rozliczenie kosztów przez klienta. – Taka jest konkluzja odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej” w głośnej ostatnio sprawie dodatkowych opłat za parkowanie.
Przypomnijmy, że od kilku miesięcy skarbówka konsekwentnie zmienia (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” m.in. z 14 czerwca i 11 września) interpretacje w sprawie VAT od opłat dodatkowych pobieranych przez właściciela parkingu od klientów, którzy nie przestrzegają regulaminu korzystania z miejsc postojowych.
Zmiana interpretacji
Jeszcze w zeszłym roku fiskus twierdził, że takie opłaty, nakładane na użytkowników parkingu np. za brak biletu, nie są wynagrodzeniem za usługę i nie podlegają VAT. Mają bowiem charakter sankcyjno-odszkodowawczy. Teraz uważa inaczej. Ze zmienianych interpretacji wynika, że opłata dodatkowa za brak biletu parkomatowego stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług. Jest bowiem ściśle związana ze skorzystaniem z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta