Byle na stałe
TSUE: za toll manufacturing nie trzeba wystawiać faktur z VAT.
Toll manufacturing polega na tym, że zleceniobiorca ma do wykonania produkt, który wytwarza z powierzanych mu wcześniej materiałów i komponentów, na podstawie wyraźnych zaleceń i instrukcji zleceniodawcy. Często zleceniobiorca wykonuje dodatkowe czynności, które mają nieco uatrakcyjnić ofertę.
Tego rodzaju działalność była wielokrotnie przedmiotem sporów z organami podatkowymi o VAT. Usługa jest co do zasady opodatkowana w państwie siedziby. Jeśli zatem polski podatnik wystawia fakturę za usługę, to faktura ta nie zawiera polskiego VAT. Jeżeli jednak podatnik zagraniczny odbierający usługę dysponuje tzw. stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to usługodawca powinien wystawić fakturę z polskim VAT. Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy fakt nabywania usługi toll manufacturingu może oznaczać powstanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w kraju usługodawcy.
Dotychczasowa praktyka w zakresie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Przez wiele lat organy podatkowe były zgodne, że o stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej możemy mówić, gdy zagraniczny podatnik dysponuje oddziałem. Sytuacja ta zmieniła się w wyniku sprawy Welmory (C-605/12), zakończonej wyrokiem z 16 października 2014 r., w którym dopuszczono możliwość utworzenia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta