AI governance, czyli jak wpasować się w ład korporacyjny organizacji
Utrzymywanie danych w dobrej kondycji wymaga odpowiednich rozwiązań organizacyjnych i technicznych.
W dzisiejszej gospodarce, która w coraz większym stopniu opiera się na informacji, dostęp do danych dobrej jakości staje się – powoli – priorytetem dla coraz większej liczby podmiotów. Utrzymywanie danych w dobrej kondycji wymaga odpowiednich rozwiązań organizacyjnych i technicznych, a także inwestycji w ludzi, którzy za dane odpowiadają. Całokształt tych rozwiązań składa się na tzw. data governance, czyli ład dla danych, którego wprowadzenie zwiększa prawdopodobieństwo, że to, co jest rezultatem przetwarzania danych – informacja – będzie wartościowe i godne zaufania. Zasady, które składają się na takie data governance, zdają się być wystandaryzowane, choć nieustanne zmiany i powstawanie nowych rozwiązań powoduje, że podlegają one nieustannej ewolucji. Brak zrozumienia dla potrzeby „ułożenia” ram dla danych może w przyszłości obrócić się przeciwko organizacji, która zignoruje pewien trend, z jakim mamy do czynienia co najmniej od kilku lat.
Czego potrzebujemy
Dzisiaj jednak, po części za sprawą generatywnej sztucznej inteligencji oraz projektowanego AI Act, znaczenia nabiera także inna „dziedzina” zajmująca się tym, w jaki sposób organizacje zarządzają sztuczną inteligencją. Tą dziedziną jest tzw. AI governance, czyli rozwiązania, które zapewniają organizacji bezpieczne wykorzystanie, a także tworzenie, systemów sztucznej inteligencji. Choć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta