Przygotowana likwidacja firmy a zgoda zastawnika
Czy dopuszczalne jest złożenie wniosku bez pisemnej zgody?
Czy dopuszczalne jest złożenia wniosku o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika, na gruncie art. 56a ust. 2 w zw. z art. 330 Prawa upadłościowego (dalej „p.u.”), bez zgody zastawnika, w sytuacji gdy aktywa dłużnika obciążone są zastawem rejestrowym, a umowa zastawnicza przewiduje przejęcie przedmiotu zastawu na własność oraz jego sprzedaż w trybie art. 24 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (dalej „u.z.r.”)?
Ustawa wprost dopuszcza sytuację, w której wniosek o przygotowaną likwidację odnoszący się do przedmiotu zastawu rejestrowego, którego dotyczy możliwość kwalifikowanego zaspokojenia, może zostać złożony przez uczestnika postępowania bez pisemnej zgody zastawnika. W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że odnosi się to do przypadku, w którym zastawnik w postępowaniu upadłościowym byłby i tak pozbawiony uprawnienia do kwalifikowanego zaspokojenia. Zgodnie z art. 56a ust. 2 zd. 2 p.u. przepis art. 330 p.u. stosuje się odpowiednio. Regulacja dotycząca przygotowanej likwidacji jest paralelna do regulacji o likwidacji masy upadłości, jednak z uwzględnieniem różnic konstrukcyjnych pomiędzy tymi dwiema procedurami.
Ograniczone uprawnienie
W myśl art. 330 ust. 1 p.u., jeżeli przedmiot obciążony zastawem rejestrowym jest składnikiem przedsiębiorstwa upadłego i jego sprzedaż wraz z przedsiębiorstwem „może być korzystniejsza” niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta