Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaległości w płatnościach to kłopot podatkowy, prawny i sprawozdawczy

13 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Bartosz Bogdański Konrad Medoliński JAKUB PATALAS Wiktor Rustecki

Nieterminowe regulowanie należności ma swoje konsekwencje zarówno u wierzyciela, jak i u dłużnika. Znajomość regulacji prawnych w tym zakresie pozwala na zminimalizowanie negatywnych konsekwencji związanych z tą sytuacją.

Przedsiębiorcy odczuwają teraz skutki ostatnich trudnych lat, które są prawdziwym wyzwaniem dla ich stabilności finansowej. Takie czynniki jak wciąż wysoka inflacja, większe koszty działalności i niepewna koniunktura gospodarcza utrudniły prowadzenie biznesu, doprowadzając do wyraźnego skoku w opóźnieniach spłacania zobowiązań (European Payment Report 2022). Wg najnowszych danych (BIG Infomonitor – Skaner MŚP: Początek 2023 roku z rekordowym wzrostem zatorów płatniczych w firmach) z przełomu lat 2022 i 2023 doszło do rekordowego wzrostu odsetka firm z należnościami przeterminowanymi o ponad 60 dni. Przedsiębiorców z takimi opóźnieniami w płatnościach jest już 47 proc. i jest to o 12 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej. Na przełomie lat 2022 i 2023 doszło także do wzrostu liczby ogłaszanych upadłości (GUS – Rejestracje i upadłości przedsiębiorstw w I kwartale 2023 r.).

Kwestia zaległości w płatnościach dotyka często firm z sektora budownictwa, handlu, transportu czy przemysłu, ale także z niemal każdej innej branży gospodarki i nie wygląda jakby miała się z dnia na dzień ustabilizować. Jako że zaległości w płatnościach powodują poza konsekwencjami biznesowymi także wiele skutków podatkowych i sprawozdawczych oraz ryzyko wysokich kar ze strony UOKiK, konieczne jest poznanie obowiązków i możliwości prawnych zarówno po stronie wierzyciela, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12722

Wydanie: 12722

Spis treści
Zamów abonament