Rozliczanie VAT przez konsorcja wciąż jest przedmiotem dyskusji
Umowy konsorcjum pozwalają na udział w inwestycjach zarówno największym, jak i małym podmiotom. Dziwi więc, że wciąż nie ma zarówno regulacji, jak i jednolitego stanowiska fiskusa dotyczącego rozliczeń między uczestnikami konsorcjum.
Umowy konsorcjum są standardowym elementem inwestycji na rynku nieruchomości. Dzięki nim zarówno największe podmioty na rynku, ale również spółki o zdecydowanie mniejszym kapitale i możliwościach mają możliwość brania udziału w inwestycjach. Wciąż jednak brakuje zarówno regulacji, jak i jednolitego stanowiska organów podatkowych w zakresie rozliczeń pomiędzy uczestnikami konsorcjum.
Z VAT czy bez VAT – oto jest pytanie
Zagadnienie dotyczące tego, czy rozliczenia pomiędzy poszczególnymi członkami konsorcjum podlegają opodatkowaniu VAT stała się przedmiotem licznych interpretacji podatkowych, a także wyroków sądów administracyjnych. Główny problem pojawia się tutaj w sytuacji, gdy lider konsorcjum jest wystawiającym fakturę i otrzymującym płatność za całość wykonanej przez konsorcjum usługi, a potem transferuje przychód zgodnie z zapisami umowy konsorcjum na jej poszczególnych uczestników. Analogicznie, wątpliwości podatników budzi również ewentualny podział kosztów w ramach konsorcjum.
Przykładowo ciekawe stanowisko wyrażone zostało w interpretacji z 13 kwietnia 2022 r. (0114-KDIP4-2.4012.76.2022.1.MB), gdzie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że pomiędzy liderem a uczestnikami konsorcjum ma miejsce określony zakres świadczeń i odpowiedzialności lidera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta