Podatkowa grupa kapitałowa od początku 2024 r. w teorii jest możliwa
Grupy kapitałowe mogą do 16 listopada zdecydować o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (PGK) od przyszłego roku. PGK to rozwiązanie służące zwiększeniu efektywności podatkowej w CIT poprzez konsolidację wyników podatkowych jej członków.
Możliwość zakładania podatkowych grup kapitałowych istnieje już ok. 30 lat. Pomimo stabilności przepisów (największe zmiany w treści przepisów wprowadzone zostały w 2018 r., z kolei w ramach Polskiego Ładu w 2022 r. można mówić o złagodzeniu warunków wejścia do PGK), a także równolegle wprowadzenia wielu nowych regulacji, które w praktyce powodują możliwy wzrost obciążeń podatkowych (podatek minimalny, podatek od budynków, podatek od przerzuconych dochodów), liczba PGK w Polsce w zestawieniu z liczbą grup kapitałowych w Polsce jest zastanawiająco niska. Według danych Ministerstwa Finansów na sierpień 2023 r. liczba PGK w Polsce wyniosła 71. Potencjał grup kapitałowych w tym zakresie wydaje się zdecydowanie wyższy.
Największą zaletą funkcjonowania PGK jest możliwość wspólnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przez grupę kapitałową jako jeden podmiot. Na gruncie ustawy o CIT podatkowa grupa kapitałowa tworzy osobny organizm podatkowy, co oznacza, że traktowana jest po prostu jako odrębny podatnik CIT. Powoduje to, że spółki działające w ramach PGK nie muszą rozliczać się osobno, jeśli chodzi o ten podatek.
Bardzo często jest tak, że rozkład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta