Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowa grupa kapitałowa od początku 2024 r. w teorii jest możliwa

13 listopada 2023 | Podatki i księgowość | Marcin Szuflak

Grupy kapitałowe mogą do 16 listopada zdecydować o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej (PGK) od przyszłego roku. PGK to rozwiązanie służące zwiększeniu efektywności podatkowej w CIT poprzez konsolidację wyników podatkowych jej członków.

Możliwość zakładania podatkowych grup kapitałowych istnieje już ok. 30 lat. Pomimo stabilności przepisów (największe zmiany w treści przepisów wprowadzone zostały w 2018 r., z kolei w ramach Polskiego Ładu w 2022 r. można mówić o złagodzeniu warunków wejścia do PGK), a także równolegle wprowadzenia wielu nowych regulacji, które w praktyce powodują możliwy wzrost obciążeń podatkowych (podatek minimalny, podatek od budynków, podatek od przerzuconych dochodów), liczba PGK w Polsce w zestawieniu z liczbą grup kapitałowych w Polsce jest zastanawiająco niska. Według danych Ministerstwa Finansów na sierpień 2023 r. liczba PGK w Polsce wyniosła 71. Potencjał grup kapitałowych w tym zakresie wydaje się zdecydowanie wyższy.

Największą zaletą funkcjonowania PGK jest możliwość wspólnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) przez grupę kapitałową jako jeden podmiot. Na gruncie ustawy o CIT podatkowa grupa kapitałowa tworzy osobny organizm podatkowy, co oznacza, że traktowana jest po prostu jako odrębny podatnik CIT. Powoduje to, że spółki działające w ramach PGK nie muszą rozliczać się osobno, jeśli chodzi o ten podatek.

Bardzo często jest tak, że rozkład...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12722

Wydanie: 12722

Spis treści
Zamów abonament