Łatanie pieniędzmi samorządów dziur w zatrudnieniu
Samorządy wojewódzkie mają stypendia dla studentów w zamian za pracę w danych regionie.
Dwa urzędy marszałkowskie: opolski i podkarpacki, proponują stypendia studentom medycyny. Zachodniopomorski – studentom pielęgniarstwa. W ten sposób samorządowcy dbają o zapewnienie kadr w newralgicznych częściach sfery publicznej. Samorząd Województwa Opolskiego zaprosił studentów medycyny (z całego kraju) do starania się o stypendium województwa w wysokości 2 tysięcy złotych miesięcznie. Stypendysta zobowiązuje się do przepracowania w placówkach ochrony zdrowia w regionie opolskim tylu miesięcy, przez ile pobierał stypendium. A można je dostawać od dziewięciu do 27 miesięcy (czyli do trzech lat studiów).
– Według naszych analiz, najlepiej jakby corocznie zatrudnienie otrzymało 50 lekarzy. Stajemy przed wyzwaniem, jakim jest zachęcenie odpowiedniej liczby studentów kształcących się na kierunku lekarskim do podjęcia pracy w naszych szpitalach po zakończeniu nauki – przyznaje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. W tej edycji studenci mogli składać aplikacje do końca października. W poprzedniej stypendia uzyskało 27 osób. Większość kształci się na Uniwersytecie Opolskim – 21, ale trzech studentów jest ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, są też studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Akademii Śląskiej w Katowicach. Spośród stypendystów z tego programu 11...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta