Szarzy giganci na szarym końcu?
Sektory, których historyczną spuścizną są łańcuchy wartości oparte na konwencjonalnych źródłach energii oraz pozostałych szarych sektorach, mają do wykonania znacznie trudniejsze zadania przekształcenia nie tylko swojego modelu operacyjnego, ale i samych fundamentów, na których zbudowane są ich wieloletnie modele biznesowe.Szarzy giganci na szarym końcu?
W ostatnich latach kształtowanie się narracji dotyczącej zrównoważonego rozwoju swoją skalą i dynamiką nie tylko podkreśla rosnące oczekiwania klientów, rządów oraz społeczności międzynarodowej, ale też niezaprzeczalnie wpływa na trajektorię rozwoju przedsiębiorstw i związanych z nim strategicznych decyzji biznesowych. Liczba wyzwań z tym związanych tylko się jednak piętrzy. Od firm wymaga się podejmowania zdecydowanych działań, wyznaczania ambitnych celów, transparentności i sprostania oczekiwaniom interesariuszy przy jednoczesnym zachowaniu operacyjności ich biznesu. Od sektora przemysłowego wymaga się najwięcej, gdyż i zakres oczekiwanych zmian jest najszerszy – dekarbonizacja, przekształcanie całych łańcuchów dostaw, implementacja założeń gospodarki obiegu zamkniętego to tylko kilka z przykładów działań, które nie tylko wymagają strategicznych zmian, ale i dostępu do źródeł finansowania – a o te niestety trudno.
Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez Bloomberg, w 2022 roku aktywa zarządzane w zrównoważonych funduszach przekroczyły wartość 37,8 biliona dolarów. Dla porównania zaledwie trzy lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta