Posezonowa przecena towarów handlowych wycenianych po cenach ewidencyjnych
Posezonowa przecena towarów handlowych może wiązać się z utratą wartości użytkowej przez te składniki rzeczowych aktywów obrotowych, spowodowaną spadkiem popytu wskutek np. wyjścia z mody, a przez to utraty przez nie atrakcyjności. Zdarzenie takie trzeba we właściwy sposób zapisać w księgach.
Towary handlowe mogą podlegać w pewnych okolicznościach przecenie. Wśród tych okoliczności wyróżnić można m.in. upływ sezonu. Celem tego typu wyprzedaży towarów jest odzyskanie części nakładów na ich pozyskanie i redukcja związanych z tym strat, a także zwolnienie powierzchni magazynowych w związku z przyjęciem nowych towarów.
Konsekwencje bilansowe
Wyprzedaż towarów rodzi określone konsekwencje natury bilansowej. Wykazanie w ewidencji księgowej wyprzedaży towarów po sezonie, po uprzednim ustaleniu ich faktycznego stanu w drodze spisu z natury, uwarunkowane jest przyjętą w przedsiębiorstwie – uzależnioną od jego wielkości i specyfiki – metodą prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla towarów (ewidencja wartościowa, ewidencja ilościowo-wartościowa), a w efekcie – kategorią cen ewidencyjnych, po jakich te towary są wyceniane (np. w cenach zakupu/nabycia, w cenach sprzedaży netto lub w cenach sprzedaży brutto).
Zgodnie z art. 28 ust. 11 pkt 1 ustawy o rachunkowości (dalej uor), na dzień nabycia ujmuje się w księgach rachunkowych nabyte towary handlowe według cen nabycia. Przedsiębiorstwa mogą wyceniać towary w cenach zakupu, jeżeli nie zniekształca to stanu ich aktywów oraz wyniku finansowego.
Towary mogą być również na dzień nabycia ujmowane w księgach rachunkowych wcenach przyjętych do ewidencji (Wn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta