Instalacje OZE tylko w planie miejscowym
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym to niezwykle istotny akt prawny. Reguluje zasady zagospodarowania oraz zabudowy nieruchomości, w szczególności przez gminy. W oparciu o tę ustawę wydawane są decyzje o warunkach zabudowy, jak również uchwalane są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: u.p.z.p.) weszła w życie 24 września 2023 roku. Od dawna budziła emocje wśród inwestorów. Jest ona rewolucją w podejściu do planowania przestrzennego w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami.
Jakie zmiany
Z systemu prawnego usuwane są studia uwarunkowań (najpóźniej do 31 grudnia 2025 roku), wprowadzony został nowy instrument planistyczny (plan ogólny gminy), natomiast możliwości uzyskiwania warunków zabudowy uległy znacznemu ograniczeniu. Rewolucja dotknęła także odnawialne źródła energii.
Pomimo widocznego w ostatnich latach trendu ułatwiania lokalizacji instalacji OZE, zmiany w u.p.z.p. mogą jednak utrudnić życie inwestorom.
Do niedawna u.p.z.p. nie przewidywała szczególnych zasad dotyczących lokalizacji instalacji OZE. Wyjątkiem w tym zakresie były przepisy ustawy wiatrakowej (10H), zgodnie z którą elektrownia wiatrowa może być lokalizowana wyłącznie na podstawie MPZP. Od 24 września 2023 roku ten stan prawny uległ zasadniczej zmianie.
Nowelizacja w sposób znaczny wpływa bowiem na możliwość lokalizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Zgodnie z dodanym art. 14 ust. 6a u.p.z.p., zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie instalacji odnawialnych źródeł energii:
∑ na użytkach rolnych klasy I-III i gruntach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta