Trybunał unieważnia kary od Luksemburga
Wykładnia prawa i praktyka nakładania zarządzeń tymczasowych i kar przez TSUE naruszają ustawę zasadniczą – orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Czterech z jedenastu sędziów uznało, że orzeczenie TK było zbędne i nie przyniesie skutków.
Wniosek Ziobry
Trybunał badał wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który dwa lata temu domagał się stwierdzenia niekonstytucyjności art. 279 traktatu o funkcjonowaniu UE oraz art. 39 statutu TSUE, m.in. z art. 90 ust. 1 Konstytucji RP, który określa zasady przekazywania, w tym wypadku Unii, kompetencji polskich władz.
PG wskazywał we wniosku, że Polska nie przekazywała UE prawa do stosowania środków tymczasowych, jak w sprawie Turowa, kiedy nakazano Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla w kopalni i zobowiązano do zapłaty kary 500 tys. euro dziennie po stwierdzeniu niewykonania tego środka. Dopiero na skutek ugody z Czechami przewidującej zapłatę odszkodowania dla tego kraju sprawę wykreślono z rejestru TSUE, KE potrąciła jednak kary z funduszy dla Polski. Podobnie wymierzono i naliczano kary za zastrzeżenia do pisowskich reform wymiaru sprawiedliwości (Izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta