Starosta może zatrzymać prawo jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu
Od 2007 r. obowiązuje ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, która nadała staroście kompetencję zatrzymania prawa jazdy w przypadku uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od płacenia alimentów.
Ustawodawca już kilkanaście lat temu wprowadził mechanizm mający na celu zmotywowanie dłużników alimentacyjnych.
Dwuetapowe postępowanie
Niestety problem niealimentacji jest nadal zjawiskiem powszechnym. Wynika to między innymi z przyzwolenia społeczeństwa oraz nieznajomości swoich praw przedstawicieli ustawowych. Poza wszczęciem i prowadzeniem egzekucji komorniczej istnieje możliwość oddziaływania na niewspółpracującego dłużnika w trybie administracyjnym. Po pierwsze weryfikacja, czy dłużnika alimentacyjnego można uznać za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych odbywa się w odrębnym postępowaniu. Poprzedza ono zawsze postępowanie w sprawie zatrzymania prawa jazdy i ustalenia okoliczności w postępowaniu dotyczącym zatrzymania prawa jazdy. Prawidłowość procedowania w przedmiocie uznania strony za dłużnika uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych jest istotna, gdyż pozytywna weryfikacja umożliwia szeroką ingerencję w prawa i wolności dłużnika.
Przesłanki wydania decyzji
Dłużnik alimentacyjny może:
∑ uchylać się od odpowiedzi na wezwania organów,
∑ utrudniać prowadzenie postępowania oraz
∑ nie podejmować żadnych działań w celu poprawy swoich możliwości zarobkowych adekwatnych do wykształcenia, stanu zdrowia i innych okoliczności.
Zgodnie z ustawą decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta