Pieniądze na ochronę zagrożonych roślin, zwierząt i ekosystemów
Podmioty odpowiedzialne za ochronę przyrody lub realizujące takie zadania w ramach swoich obowiązków statutowych mogą wystąpić o dofinansowanie. Wnioski będą przyjmowane do końca lutego.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs o środki z działania 1.5 „Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury” na przedsięwzięcia (typ projektu) służące ochronie in-situ lub ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. Ponieważ działanie to jest częścią ogólnokrajowego programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko” (FEnIKS), to znaczy, że zgłaszać do dofinansowania wolno projekty z całej Polski. Nie ma ograniczeń regionalnych. Muszą to oczywiście być przedsięwzięcia wpisujące się w cel tej części programu „FEnIKS”.
Co wolno…
A mówiąc dokładnie, celem naboru jest wybór do dofinansowania projektów z zakresu ochrony czynnej gatunków roślin, zwierząt, grzybów i siedlisk przyrodniczych w oparciu o zatwierdzone dokumenty planistyczne dla obszarów Natura 2000, w tym parków narodowych i rezerwatów przyrody - jeśli pokrywają się częściowo lub całkowicie z obszarem Natura 2000. Wspierana będzie także kompleksowa ponadregionalna ochrona gatunkowa (populacji zasiedlających obszary Natura 2000 i siedliska poza nimi).
A to oznacza, że w praktyce sfinansowane mogą zostać działania z zakresu:
∑ ochrony in-situ lub restytucji gatunków zagrożonych wyginięciem,
∑ odtwarzania siedlisk i kształtowania warunków dla ich trwałego zachowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta