Wyjątkowy, jedyny malarz
Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” w Zamku Królewskim w Warszawie jest godnym zwieńczeniem roku 100. rocznicy urodzin artysty.
Jerzy Nowosielski (1923–2011), jeden z najoryginalniejszych polskich artystów, w swojej twórczości rozpiętej „pomiędzy świętością ikony a cielesnością materii” łączył sztukę Wschodu i Zachodu. W 1956 roku reprezentował sztukę polską na 28. Biennale Sztuki w Wenecji, trzy lata później na Biennale w São Paulo. Stworzył ponad 1,5 tys. obrazów i kilka tysięcy rysunków. Jednak sztuka Nowosielskiego nie tylko wzbudzała zachwyty, ale i kontrowersje. Lubił zmienność – zarówno jeśli chodzi o formę, jak i o temat.
„W każdym pejzażu, w każdym portrecie, w każdym akcie można widzieć świat duchowy i to w malarstwie Nowosielskiego jest bardzo ważne. Pod tym względem jest wyjątkowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta