Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikt nie zaciągnie hamulca

17 stycznia 2024 | Rzecz o prawie | Jan Skoumal

Prawo autorskie powstrzyma biznes przed całkowitym przejściem na sztuczną inteligencję – mówi dr Michał Markiewicz.

„Sztuczna inteligencja” została Słowem Roku 2023. Jakie wyzwania przyniósł prawu autorskiemu jej szybki rozwój w ostatnich latach?

Algorytmy AI nie są niczym nowym, a ich rozwój trwa od lat. Do społecznej świadomości trafiły wraz z udostępnieniem modeli generatywnych, takich jak ChatGPT, z których każdy może swobodnie korzystać. I już nie tylko człowiek może wytworzyć tekst, obraz, muzykę, film. To zaś prowadzi do problemów, zwłaszcza dla prawa autorskiego, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Prawo autorskie posiada jednak już teraz odpowiednie narzędzia do radzenia sobie z nimi.

O jakich problemach mówimy?

Spójrzmy na kwestię prawnej ochrony wytworu sztucznej inteligencji – tutaj prawo autorskie jednoznacznie odmawia tego typu ochrony. Bardziej złożony jest problem współpracy algorytmu z człowiekiem. To kwestia wkładu człowieka w działanie sztucznej inteligencji – nie jest jasne, jak duży musi być ten wkład, by wytwór AI z prawnie niechronionego produktu stał się obiektem objętym ochroną na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12774

Wydanie: 12774

Spis treści
Zamów abonament