Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

QT w Polsce nie ma sensu

17 stycznia 2024 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk

Sprzedaż obligacji z portfela NBP nie byłaby uzasadnionym narzędziem zacieśniania polityki pieniężnej.

"Opinie członków Rady Polityki Pieniężnej są opiniami członków Rady, nie zaś zarządu banku, który ma decydujący głos w tej sprawie" - napisał we wtorek na X. (dawniej Twitter) rzecznik prasowy NBP Wojciech Andrusiewicz. Odniósł się do wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej Ireneusza Dąbrowskiego z ostatnich dni, wedle których gremium to może rozważyć podwyżkę stóp procentowych lub właśnie sprzedaż obligacji z portfela NBP w razie wzrostu inflacji.

Z tezą Andrusiewicza nie zgadzają się zarówno obecni, jak i byli członkowie RPP. - Skup lub sprzedaży obligacji przez NBP to działanie z zakresu polityki pieniężnej. Decydować powinna o tym Rada Polityki Pieniężnej, nawet jeśli techniczne te operacje prowadzić musi Zarząd - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Łukasz Hardt, który zasiadał w RPP w latach 2016-2022. Za jego kadencji w Radzie, w latach 2020-2021, prowadzone były właśnie Strukturalne Operacje Otwartego Rynku (SOOR), w ramach których NBP skupił na rynku wtórnym (choć to również budzi kontrowersje) obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12774

Wydanie: 12774

Spis treści
Zamów abonament