Dualizm zależności i wyzwań strategicznych banków
Sektor finansowy | Raportowanie kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego
Zarówno dla banków, jak i ich klientów postrzeganie zrównoważonego rozwoju staje się kompasem w kierunku odpowiedzialności i poprawy efektywności działania, co prowadzić ma do konkurencyjności i wzrostu wartości marki.
Rola ESG w świecie transformacji finansów odgrywa zupełnie nową rolę w podejściu do wyzwań zrównoważonego rozwoju. Sektor finansowy realizuje dziś swoistą i odpowiedzialną koncepcję biznesu, której wpływ na świat, zwłaszcza wobec wyzwań klimatycznych, jest nie do przecenienia. Koncepcja ta, to z jednej strony środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (ESG) wyniesione do najważniejszych celów strategicznych, z drugiej zaś strony sprostanie tym wymogom, wyjście poza wymiar myślenia o koszcie i własna wielowymiarowa konsekwencja działania – najczęściej względem kształtowania świadomościowych postaw klientów. Takie ujęcie biznesowe modelu finansowego wydaje się jedynie możliwe, pożyteczne, ale nade wszystko pracochłonne. Podejście to ewoluuje w kierunku coraz większego zrozumienia wyzwań regulacyjnych, które dopingują instytucje, lecz także przekładają się na wymogi sprawozdawcze czy finansowe wobec klientów. Te działania mają służyć edukacji klienta w kierunku przechodzenia na nowy niskoemisyjny model gospodarowania, pozyskiwaniu danych niefinansowych czy wdrażania strategii ESG.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta