Najwięcej pestycydów w historii
Ślady pestycydów stosowanych w rolnictwie można znaleźć niemal wszędzie. Nadal jednak brakuje odpowiedniej polityki ich eliminacji.
Każdego roku na świecie zużywa się ponad 4 mln ton pestycydów, a jednym z największych rynków na świecie jest Unia Europejska, gdzie rocznie sprzedaje się ok. 360 tys. ton. Jak wynika z danych Eurostatu, najwięcej konsumują ich Francja, Włochy, Hiszpania oraz Niemcy. W 2019 roku unijny rynek pestycydów wyceniono na 12 mld euro. Jest to także region o największym eksporcie, którego wartość wywozu do krajów trzecich w tym samym roku wyniosła 5,8 miliarda euro.
Wielkie szkody
Ograniczenie stosowania pestycydów jest jednym z celów Europejskiego Zielonego Ładu, w myśl którego do 2030 r. ich wykorzystanie ma spaść o połowę. Globalne zużycie pestycydów wzrosło w latach 1990–2017 o ok. 80 proc., a tendencja ta nie ominęła Polski, gdzie w ciągu dwóch dekad ich sprzedaż wzrosła trzykrotnie. I choć przez lata producenci pestycydów powtarzali, że nie da się bez nich wyprodukować wystarczającej ilości pożywienia, aby wykarmić świat, zaprzeczył temu raport ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z 2017 r. Jego autorzy stwierdzili, że „nadszedł czas, aby stworzyć globalny proces przejścia w kierunku bezpieczniejszej oraz zdrowszej żywności i produkcji rolnej”, a także sprzeciwić się agresywnej i niemającej nic wspólnego z prawdą narracji lobby producentów pestycydów. Warto przypomnieć, że obecnie, mimo stosowania pestycydów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta