Zasady działania funduszu socjalnego zgodnie z przepisami
Administrowanie środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinno opierać się na firmowym regulaminie zfśs. Jego zapisy muszą przy tym pozostawać w zgodności z ustawą o tym funduszu.
Pracodawcy powinni podejmować, w miarę swoich możliwości, działania na rzecz pozapłacowego zaspokajania potrzeb socjalnych pracowników. Taki obowiązek wynika z art. 16 kodeksu pracy, a także w art. 94 pkt 8 k.p.
Jedną z form realizacji tej powinności jest tworzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i zarządzanie jego środkami. Szczegółowe zasady jego funkcjonowania reguluje ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 998 ze zm.). Zasady tworzenia i dysponowania funduszem należy doprecyzować w firmowym regulaminie zfśs, wskazując grupy uprawnione do korzystania ze środków funduszu, określając cele i przeznaczenie tych środków.
Obowiązek tworzenia
Zgodnie z art. 3 ustawy o zfśs fundusz socjalny tworzą pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników na pełny etat według stanu na 1 stycznia danego roku. Gdy pracodawca zatrudnia od 20 do 49 pracowników w przeliczeniu na pełny etat, fundusz musi utworzyć na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Natomiast pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą fundusz niezależnie od liczby pracowników.
Pracodawca z sektora prywatnego musi więc przeanalizować liczbę pracowników, uwzględniając zatrudnionych na pełny i niepełny etat, na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta