Spółce także przysługuje ochrona przed szkalowaniem w sieci
Sąd Najwyższy uznał, że osoba prawna też może domagać się zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wyrządzoną np. przez pracownika komentarzami w internecie.
Znane jest już pisemne uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z 3 października 2023 r. w sprawie o sygn. III CZP 22/23, która ma istotne znaczenie dla każdej firmy.
Negatywna opinia
Uchwała dotyczy sprawy, w której spółka zwróciła się do sądu o ochronę dóbr osobistych w związku z zamieszczoną w internecie negatywną opinią o prowadzonej przez nią działalności w zakresie sprzedaży. Spółka domagała się złożenia odpowiedniego oświadczenia, usunięcia spornej opinii oraz zasądzenia od pozwanego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Sąd pierwszej instancji uwzględnił w części powództwo, przy czym z żądanych 22 tys. zł zasądził jedynie 5 tys. Uznał, że ochrona przysługująca osobom fizycznym ma zastosowanie również do osób prawnych.
Z takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta