Pięć wizji zmian w prokuraturze
Wszyscy kandydaci startujący w konkursie na nowego prokuratora krajowego uważają, że konieczne jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W innych kwestiach nie są już tak zgodni.
Dariusz Korneluk
zastępca prokuratora krajowego
Jakich zmian potrzebuje prokuratura? Co należy zrobić w pierwszej kolejności?
Po pierwsze, potrzebne jest wzmocnienie kadrowe i instytucjonalne prokuratur rejonowych, które dzisiaj są w sposób irracjonalny pozbawiane kadry zarówno urzędniczej, jak i prokuratorskiej. Osoby z niewielkim stażem awansowały w ostatnim czasie o wiele poziomów wyżej i przełożeni zapomnieli o uzupełnieniu kadry w rejonie. A tam się prowadzi 99 proc. spraw. Po drugie, są sprawy budzące wątpliwość, czy zostały przeprowadzone i zakończone w sposób rzetelny i obiektywny. Należy im się przyjrzeć. Po trzecie, trzeba natychmiast przystąpić do rozliczenia prokuratorów, którzy nieobiektywnie i nierzetelnie, wbrew rocie ślubowania, prowadzili postępowania, kierując się w szczególności interesem politycznym, a nie obiektywną oceną materiału dowodowego. Podkreślam, że każda taka sprawa będzie rozpoznawana indywidualnie bez jakichkolwiek nacisków na oceniającego. Chodzi o przestrzeganie procedur i trzymanie się przepisów prawa. Po czwarte, poprawa warunków finansowych i wynagrodzenia urzędników i innych pracowników prokuratury.
Czy prokuratura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta