Energia jest towarem, ale nie musi skokowo drożeć
Rachunki za prąd nie muszą być dużo wyższe nawet po likwidacji działań osłonowych. Wiele zależy od nas – konsumentów energii – oraz od tempa transformacji energetycznej.
Energia ma swoją cenę, koszt wytworzenia i dostarczenia, a jej zasoby są ograniczone – zależą od zużycia i aktualnej produkcji. Od tych czynników zależą również ceny hurtowe. Dzięki działaniom osłonowym obecnie nie przekładają się one bezpośrednio na cenę energii np. dla gospodarstw domowych. Koszt działań osłonowych ponosimy jednak wszyscy – są one finansowane przez spółki energetyczne i budżet państwa.
Działania osłonowe
W tej chwili ceny energii dla odbiorców końcowych nie są cenami rynkowymi, które są od dawna wyższe niż na rachunkach odbiorców indywidualnych. Stawka dla gospodarstw domowych – czyli 0,41 zł/kWh – kształtuje się znacznie poniżej aktualnych (0,74 zł/kWh) i ubiegłorocznych (1,05–1,12 zł/kWh) taryf na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych. Jest także niższa od cen energii z dostawą na rynku terminowym (ok. 0,64 zł/kWh – średnia cena energii kontraktowanej w 2023 na dostawę w 2024 r.).
Dzięki przepisom chroniącym gospodarstwa domowe przed rosnącymi rachunkami przedłużono zamrożenie cen na kolejne sześć miesięcy – od stycznia do końca czerwca 2024. Dotychczasowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta