Romans w pracy nie jest zakazany
Samo nawiązanie intymnej relacji między pracownikami nie może stanowić podstawy rozwiązania umowy o pracę. Ale naruszenie obowiązków pracowniczych, w tym dopuszczenie się dyskryminacji, mobbingu czy molestowania – już tak.
Źródło wiedzy na temat tego, czy romans jest dozwolony w pracy, stanowi powszechnie obowiązujące prawo, a przede wszystkim kodeks pracy. Należy zwrócić uwagę, że zagadnienie romansu w pracy wchodzi po części w zakres unijnych regulacji antydyskryminacyjnych. Kodeks pracy implikuje takie antydyskryminacyjne regulacje unijne, dla przykładu sporządzoną 5 lipca 2006 r. w Strasburgu unijną Dyrektywę 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy (DzU UE L 2006.204.23) czy też Dyrektywę Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającą ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (DzU UE L 2000.303.16).
Żaden z unijnych, jak również polskich przepisów antydyskryminacyjnych nie wyszczególnia romansu w pracy jako kryterium dyskryminacyjnego. Niemniej takie kryterium dyskryminacyjne istnieje i jest określane w prawie jako „inne kryterium dyskryminacyjne”.
W przypadku zaistnienia romansu pomiędzy pracownikami może dochodzić do dyskryminacji na dwóch płaszczyznach.
Dwie płaszczyzny
Po pierwsze, osoba mająca romans z drugą osobą może ją traktować w sposób faworyzujący względem pozostałych pracowników, a jednocześnie dyskryminować pozostałych. Może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta