Za wadliwą pracę nie ma odpowiedzialności zbiorowej
Jeżeli doszło do wadliwego wykonania produktu lub usługi, pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie konkretnemu pracownikowi, a nie grupie zatrudnionych. Pod warunkiem, że ten pracownik ponosi winę za te wady.
∑ Chcę obniżyć pracownikom wynagrodzenie za pracę, ponieważ wskutek błędu jednego z pracowników brygady musiałem zutylizować całą partię końcowego wyrobu. Żaden z nich się nie przyznał do winy, więc chcę ukarać ich wszystkich obniżając wynagrodzenia. Prawnik, z którym konsultowałem ten pomysł, ocenił go pozytywnie. Ale proszę o potwierdzenie, ponieważ pracownicy oświadczyli, że jeśli obniżę im pensje, zgłoszą sprawę do PIP, a nie chciałbym zapłacić kary. – prosi o radę czytelnik.
Zdecydowanie odradzam obniżenie wynagrodzenia całej brygadzie na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej. Można tak uczynić tylko wtedy, gdyby została ustalona indywidualna wina każdego pracownika. Jeżeli natomiast winę ponosi tylko jeden pracownik, to on powinien zostać zobligowany do usunięcia usterki w czasie, za który wynagrodzenie nie przysługuje bądź też jego wynagrodzenie mogłoby zostać zmniejszone.
Obowiązki stron
Obowiązkiem pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia za pracę. Przy czym wynagrodzenie powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
Z kolei obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy sumiennie i starannie. W orzecznictwie przyjmuje się, że obowiązek wykonywania pracy starannie oznacza, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta