Niższa wpłata na PPK: trzeba badać tylko firmową pensję
Jeżeli uczestnik PPK zadeklarował obniżenie swojej wpłaty podstawowej, pracodawca weryfikując, czy przysługuje mu takie prawo, uwzględnia wyłącznie wynagrodzenie, które sam wypłaca.
Wpłata podstawowa, finansowana przez uczestnika PPK, wynosi co do zasady 2 proc. jego wynagrodzenia. Uczestnik PPK, którego wynagrodzenie – osiągane z różnych źródeł – nie przekracza w danym miesiącu równowartości 1,2 minimalnego wynagrodzenia za pracę, może zadeklarować pracodawcy obniżenie swojej wpłaty podstawowej – nawet do 0,5 proc. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. 1,2-krotność minimalnego wynagrodzenia to kwota 5090,40 zł (1,2 x 4242 zł). Od 1 lipca do końca roku będzie to 5160 zł (1,2 x 4300 zł).
Obniżona wpłata podstawowa obowiązuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uczestnik PPK złożył w tej sprawie deklarację uwzględnioną przez pracodawcę. Pracodawca nie uwzględnia takiej deklaracji w każdym miesiącu, w którym uczestnik osiągnął u niego wynagrodzenie w wysokości przekraczającej limit.
Uczestnik PPK może także zadeklarować pracodawcy wpłatę dodatkową – w wysokości do 2 proc. wynagrodzenia. Wpłata w zadeklarowanej przez niego wysokości obowiązuje od miesiąca następującego po tym, w którym złoży pracodawcy deklarację jej finansowania.
Ważne!
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o PPK „wynagrodzenie” to podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta