Czy to koniec histerii z cenami mieszkań?
Od 9 proc. w Szczecinie do 28 proc. w Krakowie zdrożały w rok nowe lokale. Lekko uspokoić rynek ma wydłużenie programu „Na start” do czterech lat. Możliwe są jednak dwucyfrowe zwyżki cen.
Początek roku na rynku mieszkań nie przyniósł oczekiwanej stabilizacji w większości największych ośrodków. – Deweloperzy fundują klientom huśtawkę nastrojów, zwłaszcza w Łodzi i Trójmieście – zauważa Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Po dwóch miesiącach tego roku liderem podwyżek cen mieszkań jest Łódź, która przez większą część ub.r. była oazą cenowej stabilności.
Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na łódzkim rynku pierwotnym wzrosła w 2024 r. aż o 5 proc., przekraczając próg 11 tys. zł. Przez 12 miesięcy nowe mieszkania w Łodzi zdrożały o 15 proc. Tegoroczne duże zwyżki przeciętnej ceny to efekt wprowadzenia na łódzki rynek sporej puli drogich jak na to miasto mieszkań przy jednoczesnej wyprzedaży najtańszych.
Mniejsza presja...
W Warszawie nowe mieszkania w ciągu roku zdrożały o 21 proc., do niemal 17,1 tys. zł/mkw. W lutym br. średnia cena była wedle wstępnych danych minimalnie niższa niż w styczniu. Jak tłumaczy Marek Wielgo, w styczniu deweloperzy dostarczyli na stołeczny rynek bardzo drogie lokale, a w lutym w nowej podaży przeważał segment popularny.
W Trójmieście styczeń przyniósł spadek średniej ceny, ale w lutym znów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta