Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Posiadacze kryptowalut z groźbą zamrożenia majątku

07 marca 2024 | Prawo co dnia | Nadia Senkowska

Niekonstytucyjne rozwiązania, ryzyko wywłaszczenia – tak część prawników ocenia projektowane przepisy, zgodnie z którymi KNF będzie mogła m.in. blokować rachunki posiadaczom kryptoaktywów.

Dyskusyjne wedłu prawników przepisy znalazły się w upublicznionym w ostatnich dniach projekcie ustawy o kryptoaktywach. Jego autorem jest Ministerstwo Finansów. Wątpliwości budzi m.in. pomysł wyposażenia Komisji Nadzoru Finansowego w uprawnienie do zablokowania na 96 godzin rachunku posiadacza kryptoaktywów, a następnie zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestepstwa. W takiej sytuacji prokuratura będzie mogła przedłużyć blokadę o kolejne pół roku. W praktyce oznacza to, że dana osoba w tym okresie zostanie odcięta od swoich środków.

Nie jest podejrzany, nie ma zarzutów

Takie rozwiązanie w ocenie Leszka Kieliszewskiego, adwokata z kancelarii Legality specjalizującego się w rynkach finansowych, jest niedopuszczalne.

– Problem polega na tym, że obywatel, który nie jest podejrzany o żadne przestępstwo, nie zostały mu postawione żadne zarzuty, ma zablokowane swoje aktywa – takie same jak pieniądze w banku. I w zasadzie nie ma środków odwoławczych – wyjaśnia mecenas.

– Czyli na podstawie subiektywnej decyzji – najpierw KNF, a potem prokuratury, bez postawionych zarzutów można zamrozić komuś pieniądze – precyzuje.

Jeśli po pół roku obywatelowi nie zostaną postawione zarzuty w postępowaniu karnym, a blokada środków nie przekształci się w zabezpieczenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12817

Wydanie: 12817

Spis treści
Zamów abonament