Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

AI coraz głębiej sięga inwestorom do kieszeni

07 marca 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Listę najbardziej perspektywicznych kierunków inwestycyjnych, opublikowanych przez Y Combinator, prestiżowy akcelerator z Doliny Krzemowej, zdominowały projekty związane z technologią sztucznej inteligencji. Nie ma wątpliwości – to dziś główny cel funduszy VC
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Listę najbardziej perspektywicznych kierunków inwestycyjnych, opublikowanych przez Y Combinator, prestiżowy akcelerator z Doliny Krzemowej, zdominowały projekty związane z technologią sztucznej inteligencji. Nie ma wątpliwości – to dziś główny cel funduszy VC

Fundusze VC koncentrują uwagę na projektach związanych ze sztuczną inteligencją. Eksperci podkreślają, że to duży i perspektywiczny rynek, który pozostaje mocno niedoinwestowany.

Sztuczna inteligencja to dziś Święty Graal branży venture capital. Boom na systemy AI sprawił, że inwestorzy skupili swoją uwagę właśnie na takich innowacjach, a w ślad za tym liczba start-upów rozwijających tę technologię szybko wzrosła. Finansowanie spółek sektora generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w ub.r. sięgnęło globalnie 21,8 mld dol., a to oznacza, że – jak wyliczają analitycy CB Insights – w ciągu roku wzrosło przeszło pięciokrotnie. Liczba takich transakcji w 2023 r. sięgnęła 426 i była o 265 proc. wyższa niż przed pandemią.

Ta dynamicznie rosnąca fala inwestycji w AI wciąż jednak pozostaje raczej w początkowej fazie. Eksperci przekonują, że rynek GenAI nadal raczkuje, a potencjał jego rozwoju jest gigantyczny. Potwierdzają to zresztą statystyki CB Insights – firma przebadała prawie 800 spółek zajmujących się tą technologią i okazało się, że 16 proc. z nich dotąd nie pozyskało jeszcze żadnego zewnętrznego finansowania. Z kolei aż dwie trzecie pozostałych zdobyło kapitał, ale chodziło przede wszystkim o początkowe rundy (serii A lub wcześniejsze).

AI zaczyna rządzić

– 2023 rok był przełomowy dla GenAI, a na rynku europejskim obserwowaliśmy znaczące rundy finansowania projektów będących odpowiedzią na OpenAI: 500 mln dol. trafiło do niemieckiej firmy Aleph Alpha, a francuski Mistral zebrał 385 mln euro – wylicza Jakub Sitarz, prezes Unfold.vc.

Daniel...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12817

Wydanie: 12817

Spis treści
Zamów abonament