Kryzys klimatyczny odetnie od wody 50 mln ludzi
Brak wody i głód – takie prognozy dla Afryki wynikają z najnowszego badania Centrum Globalnego Rozwoju (CDM). Kontynent wyjątkowo boleśnie ucierpi w wyniku pogłębiających się zmian.
Mimo że Afryka odpowiada jedynie za niewielki ułamek światowych emisji gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny dotyka ją w nieproporcjonalnie dużym stopniu. Kontynent bardzo słabo radzi sobie z konsekwencjami zmian klimatu, takimi jak fale upałów, susze, powodzie czy cyklony tropikalne, które mają fatalny wpływ zarówno na lokalne społeczności, jak i gospodarkę. Jak podkreślono w raporcie Światowej Organizacji Meteorologicznej z 2023 r., w Afryce występują ogromne luki w obserwacjach pogody, a usługi wczesnego ostrzegania są na bardzo niskim poziomie.
Jak wynika z raportu „The State of the Climate in Africa 2022”, w 2022 r. ponad 110 mln ludzi na kontynencie zostało bezpośrednio dotkniętych zagrożeniami wynikającymi z anomalii pogodowych, a szkody gospodarcze przekroczyły 8,5 mld dol....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta