Sygnaliści: w grupie podmiotów jeden system zgłaszania naruszeń prawa
Podmioty powiązane mogą przyjąć wspólne zasady przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń sygnalistów i prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Ale sygnalista powinien mieć prawo dokonać zgłoszenia lokalnie, tylko do swojej organizacji.
Niedawno na stronie RCL opublikowano kolejną wersję projektu rządowego ustawy implementującej przepisy o ochronie sygnalistów (wersja ze stycznia 2024 r.). Analiza tekstu wskazuje, że projekt w zakresie zgłoszeń wewnętrznych w kolejnych odsłonach nie zawiera wielu istotnych zmian. Należy jednak zwrócić uwagę na kierunek rozwoju zmian w zakresie przyjmowania zgłoszeń wewnątrz grup przedsiębiorców. Ma to o tyle istotne znaczenie, że już teraz wiele krajowych przedsiębiorstw będących częścią międzynarodowych korporacji mierzy się z problemem grupowych wdrożeń zasad przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń sygnalistów.
Wspólne zasady
W obawie przed brakiem jednolitości reguł pomiędzy jednostkami wiele międzynarodowych korporacji – mających swoje jednostki organizacyjne także w Polsce – wdrożyło wewnętrzne zasady przyjmowania zgłoszeń nie czekając na implementacje przepisów w poszczególnych krajach. Są one ujednolicone dla całości międzynarodowej struktury organizacyjnej. Dlatego w tekście skupię się na zasadach dotyczących grup podmiotów.
Projekt z 8 stycznia 2024 r. przewiduje, że podmioty prywatne, na rzecz których wykonuje pracę co najmniej 50, lecz nie więcej niż 249 osób, mogą na podstawie umowy ustalić wspólne zasady dotyczące przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń oraz prowadzenia postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta