Podróbki szkodzą marce
Producent odnoszący sukces rynkowy musi liczyć się z istnieniem podmiotów, które chcą w relatywnie łatwy, aczkolwiek niezgodny z prawem sposób, skorzystać z jego znaków towarowych.
Silne dążenie niektórych konsumentów do epatowania markami luksusowymi i nieakceptowany przez nich poziom cenowy oryginalnych towarów doprowadziło do rozwoju produkcji i handlu podrobionymi produktami oznaczonymi renomowanymi znakami towarowymi. Takie zachowanie będzie znacznie utrudnione, jeśli wzrośnie świadomość społeczeństwa, skutkująca brakiem akceptacji dla podróbek.
Działalność przestępcza
Proceder podszywania się pod marki innych producentów oraz naruszanie praw związanych z nielegalnym wykorzystywaniem praw autorskich określa się mianem piractwa. Obrót towarami podrobionymi to proceder o bardzo dużej skali, powodujący co roku miliardowe straty dla gospodarki. Ze względu na wysoką wartość produktów chronionych prawami własności intelektualnej naruszanie tych praw stanowi dochodową działalność przestępczą, co pociąga za sobą znaczne koszty ponoszone przez właścicieli praw. Głównym państwem pochodzenia podróbek są Chiny. Najwięcej podróbek pod względem łącznej wartości trafia do krajów Unii Europejskiej drogą morską. Wśród towarów zatrzymanych przez służby celne, pod względem łącznej wartości dominują odzież, zegarki, biżuteria, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta