Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadchodzi era ornitoptera. Nowe drony będą jak ptaki i owady

12 marca 2024 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Paweł Rożyński
Ornitoptery są uderzająco podobne do prawdziwych ptaków, zwłaszcza na większych wysokościach, do tego stopnia, że trudno je odróżnić bez specjalistycznego sprzętu. Na zdjęciu sokół wędrowny
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Ornitoptery są uderzająco podobne do prawdziwych ptaków, zwłaszcza na większych wysokościach, do tego stopnia, że trudno je odróżnić bez specjalistycznego sprzętu. Na zdjęciu sokół wędrowny

Chiny twierdzą, że stworzyły ornitopter najbardziej podobny pod względem wyglądu i działania do ptaka. Ale na świecie pracuje się już także nad dronami naśladującymi inne zwierzęta, nawet wielkości owadów.

Ornitopter to statek powietrzny zdolny do latania poprzez trzepotanie skrzydłami. Taki właśnie mały, trzepoczący dron Chińczycy nazwali „Małym Sokołem”. Telewizja China Central Television (CCTV) opublikowała materiał przedstawiający, jak realistycznie wygląda i płynnie odwzorowuje mechanikę lotu ptaka, zmieniając prędkość trzepotania i blokując skrzydła podczas szybowania. Eksperci twierdzą, że takie drony mogą mieć liczne zastosowania wojskowe, wywiadowcze i cywilne, wykorzystując swoje unikalne cechy.

Chiński sokół pomoże armii

Urządzenie zostało opracowane przez zespół naukowców z Northwestern Polytechnical University (NWPU) w Xi’an. „Eurasian Times” donosi, że uniwersytet ma silne powiązania z chińskim sektorem badań nad obronnością i jest znany ze znaczącego wkładu w rozwój bezzałogowych statków powietrznych (UAV) i technologii hipersonicznej. Jego powiązania z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą spowodowały, że wpisano go na listę sankcji USA.

Chińska uczelnia produkuje drony poprzez swoją spółkę zależną Aisheng Technology Group Co. gównie na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12821

Wydanie: 12821

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament