Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zobowiązanie do udostępnienia zasobów to nie wszystko

12 marca 2024 | Biznes: Bezpieczna Firma | Weronika Jędrzejewska

Podwykonawca, który podpisał zobowiązanie do udostępniania swoich zasobów, co do zasady nie ma obowiązku zawarcia umowy podwykonawczej. W najgorszym scenariuszu może jednak odpowiadać za szkody.

Nie budzi wątpliwości, że podmiotami, które biorą na siebie większość ryzyka związanego z wykonaniem umowy w sprawie zamówienia publicznego, w dalszym ciągu pozostają wykonawcy. Z drugiej strony od dłuższego czasu można zaobserwować wyraźną intencję ustawodawcy do zwiększania ochrony kolejnego ogniwa w łańcuchu podmiotów realizujących zamówienia publiczne, czyli podwykonawców. Nic więc dziwnego, że potencjalni zainteresowani realizacją kontraktów publicznych często z tego powodu rezygnują z bezpośredniego udziału w postępowaniach zamówieniowych na rzecz wejścia w rolę podwykonawcy. Przyjęcie strategii bycia jedynie podwykonawcą nie oznacza jednak, że regulacje ustawy – Prawo zamówień publicznych (pzp) pozostaną dla nich bez znaczenia, zwłaszcza jeżeli staną się oni podwykonawcami kwalifikowanymi, tj. udostępniającymi wykonawcy swój potencjał. W takiej sytuacji główny wykonawca będzie oczekiwał, że potencjalny kontrahent już na bardzo wczesnym etapie postępowania zamówieniowego podpisze tzw. zobowiązanie do udostępnienia swoich zasobów. Złożenie takiego dokumentu jest bowiem bezwzględnym obowiązkiem wykonawcy niespełniającego samodzielnie warunków udziału w postępowaniu, który mimo wszystko chce wziąć w nim udział przy wykorzystaniu zasobów innego podmiotu. Warto się więc zastanowić, jakie konsekwencje ma przyjęcie na siebie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12821

Wydanie: 12821

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament