Cukrzyca typu 2 – królowa chorób
Po pandemii z objawami cukrzycy zgłasza się do lekarzy coraz więcej młodych osób – mówi prof. Ewa Pańkowska, diabetolog.
Czy w kierowanym przez panią Instytucie Diabetologii w Warszawie zauważa się wzrost dynamiki zachorowań na cukrzycę typu drugiego?
Cukrzyca typu 2 należy do chorób cywilizacyjnych. Na świecie choruje na nią już mniej więcej pół miliarda ludzi, przy czym od początku XXI wieku krzywa zachorowań stale rośnie. Szczególnie zauważalny jest wzrost w krajach szybko rozwijających się, które kiedyś nazywano krajami Trzeciego Świata. To obszary wchodzące w nową spiralę rozwoju ekonomicznego, za co zamieszkujące je społeczeństwa płacą olbrzymią cenę zdrowotną, poprzez między innymi wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2. Także w Polsce odnotowujemy stały wzrost zachorowań na tę chorobę. Poniekąd łączy się to z rozwojem otyłości, choć chciałabym przy tym podkreślić, że nie należy łączyć tej choroby wyłącznie z osobami, które są otyłe. Po pandemii Covid-19 zauważyliśmy wyraźny wzrost liczby pacjentów z objawami cukrzycy typu 2 zgłaszających się do Instytutu Diabetologii. Są to coraz młodsze osoby, co wcześniej było rzadkością.
Zauważalny jest wzrost wiedzy ogólnej na temat tej choroby?
Tak, dzięki wygodnym kieszonkowym glukometrom wiele osób sprawdza profilaktycznie poziom glukozy we krwi i zgłasza się do nas sama, zanim zostanie skierowana przez lekarzy pierwszego kontaktu. Dla nas ważne jest,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta