Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów
Pracodawca powinien każdorazowo wyrazić zgodę na rozpoczęcie urlopu przez osobę zatrudnioną, nawet jeśli przerwa w pracy wynika z ustalonego w danej firmie planu urlopów.
Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Ustala go pracodawca, mając na względzie wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Należy jednak pamiętać, że wbrew powszechnemu przekonaniu nie każdy pracodawca jest zobowiązany do ustalenia takiego planu. Pracodawca będzie zobowiązany do ustalenia planu urlopu, w sytuacji gdy w zakładzie pracy funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, chyba że wyraziła ona zgodę na rezygnację z jego ustalenia. Jeżeli u pracodawcy nie ma organizacji związkowej, to pracodawca samodzielnie decyduje, czy ustalenie planu urlopów w jego zakładzie pracy jest celowe, czy nie. W razie podjęcia przez pracodawcę decyzji o rezygnacji z utworzenia planu terminy wykorzystania urlopów są ustalane przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikami.
Najczęściej rok, ale nie zawsze
Ustawodawca nie wskazuje, w jakim terminie pracodawca jest zobowiązany do ustalenia planu urlopów. Nie ulega jednak wątpliwości, że termin ten pozostaje w bezpośrednim związku z terminem nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok. Tym samym, jako że nowy rok kalendarzowy oznacza ponowne uzyskanie przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego, ustalenie planu urlopów powinno nastąpić jeszcze przed końcem roku kalendarzowego poprzedzającego rok, na który plan urlopów ma zostać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta