Duży popyt na „cyberbezpieczników”
Polska jest na czwartym miejscu wśród najbardziej zagrożonych działalnością hakerów krajów w Europie – szacuje Microsoft. W konsekwencji liczba ofert z zakresu ochrony cyfrowej na rodzimym rynku pracy rośnie w rekordowym tempie.
Coraz częstsze i bardziej wyrafinowane cyberataki sprawiają, że problem z podażą ekspertów od cyberbezpieczeństwa, nazywanych potocznie cyberbezpiecznikami, gwałtownie rośnie. Najnowsze badania pokazują, iż w ciągu czterech ostatnich lat ofert pracy dla takich specjalistów nad Wisłą przybywało trzykrotnie szybciej niż dla pracowników innych specjalizacji. I to pomimo faktu, że już dziś aż 25 proc. wszystkich programistów w naszym regionie Europy znajduje się właśnie w Polsce.
Luka kompetencyjna
– Nasze raporty pokazują, że Polska jest w tej chwili jednym z głównych celów cyberataków związanych z wojną w Ukrainie. Znaczna część wrogich działań w cyberprzestrzeni stanowi element działań hybrydowych lub operacji dezinformacyjnych, których sponsorami są m.in. Rosja i Białoruś – ostrzega Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa w firmie Microsoft.
Wedle najnowszego „Microsoft Digital Defense Report” znajdujemy się na czwartym miejscu wśród najczęściej atakowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta