Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy i kiedy w postępowaniu grupowym można zawrzeć ugodę

12 marca 2024 | Biznes: Bezpieczna Firma | Bartosz Miąskiewicz Monika Wojdyńska

Obowiązujące i projektowane przepisy zawierają ograniczenia w zakresie zawierania ugód, z którymi wiążą się praktyczne problemy.

W ostatnich latach polski system prawny przechodzi znaczące zmiany, które mają na celu polepszenie ochrony praw konsumentów. Jednocześnie w przestrzeni prawnej coraz szerzej promowane są polubowne metody rozwiązywania sporów, w tym m.in. zachęcanie stron procesu do zakończenia zaistniałych sporów poprzez zawarcie ugody. Projekt nowelizacji ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym wprowadza zmiany również w zasadach zawierania ugód. Powstaje jednak pytanie, czy istniejące i projektowane rozwiązania są odpowiednio zbilansowane i precyzyjne.

Zaproponowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt ustawy implementującej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 25 listopada 2020 r. (nr 2020/1828) w sprawie powództw przedstawicielskich przewiduje szczególne zasady zawierania ugód w sprawach o roszczenia związane ze stosowaniem praktyk naruszających interesy grupy konsumentów. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że projekt ten 23 lutego 2024 r. przekazano do rozpatrzenia przez stały komitet Rady Ministrów. Warto się przyjrzeć proponowanym rozwiązaniom z perspektywy przepisów obecnie obowiązujących w postępowaniach grupowych, które sprawiają pewne problemy interpretacyjne. Niestety, projekt zmian w ustawie nie rozwiązuje tych problemów. Ważne jest natomiast, aby przepisy były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12821

Wydanie: 12821

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament