Kiedy wpis do rejestru zabytków
Obiekt może być wpisany do rejestru zabytków gdy wyróżnia się swoimi wartościami artystycznymi, historycznymi, naukowymi na tle innych obiektów. Wpis do rejestru to najwyższy reżim ochrony prawnej.
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przewiduje hierarchiczność objęcia zabytków formami ochrony i opieki. W świetle przesłanek uzasadniających wpis do rejestru zabytków danego obiektu musi się wiązać z jego wyróżniającymi się wartościami historycznymi, przestrzennymi i naukowymi na tle innych dawnych obiektów. Warto podkreślić, że instytucja wpisu do rejestru oznacza w praktyce objęcie go najwyższym reżimem ochrony ustawowej.
Zabytek nieruchomy (np. dom, kamienica) wpisuje się do rejestru zabytków na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków z urzędu bądź na wniosek właściciela budynku, ewentualnie użytkownika wieczystego gruntu, na którym go posadowiono. Rejestr zabytków prowadzi wojewódzki konserwator zabytków. W gminnej ewidencji zabytków powinny zaś być ujęte zabytki nieruchome wpisane do rejestru, inne zabytki nieruchome znajdujące się w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz inne zabytki nieruchome wyznaczone przez prezydenta miasta, burmistrza, wójta. Ewidencja zabytków (zarówno wojewódzka jak i gminna) jest pojęciem szerszym niż rejestr zabytków.
Ocena wartości
Postępowanie w sprawie dokonania wpisu wiąże się z udziałem interdyscyplinarnego grona specjalistów, którzy oceniają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta