Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarobków nie ujawnimy nawet najbliższym

25 marca 2024 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Niemal każdy badany specjalista przyznaje, że wysokość wynagrodzeń jest w Polsce tematem tabu. I to nie tylko w firmach, ale również w rodzinach.

Informacją o swoich zarobkach Polacy najczęściej (choć nie zawsze) dzielą się ze swymi życiowymi partnerami. Ponad połowa ujawnia je rodzicom, a tylko co trzecia badana osoba rozmawia o tym z rodzeństwem. Jeszcze mniejsza grupa, bo jedynie 15 proc. ankietowanych pracowników, nie ukrywa wysokości swojego wynagrodzenia przed kolegami i koleżankami z pracy. Już ten wynik raportu firmy rekrutacyjnej Hays Poland i kancelarii Baker McKenzie, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, potwierdza, że zarobki są największym tabu polskiego rynku pracy.

Zgodnie przyznają to również uczestnicy badania, które w lutym i marcu 2024 roku objęło prawie 1,1 tysiąca specjalistów i specjalistek oraz tysiąc pracodawców. Aż 96 proc. pracowników i 91 proc. firm zgodziło się z opinią, że w Polsce wynagrodzenia są traktowane jako tabu.

Tak nakazuje kultura

Jednym z powodów jest rozpowszechniona w latach 90. XX wieku przez spółki zachodnich korporacji zasada poufności płac – wraz z zakazem ujawniania ich wysokości. Mogło się to przyczynić do narastania przekonań, które utożsamiają ujawnianie zarobków z ryzykiem, na które zwraca uwagę Agnieszka Czarnecka, menedżer konsultingu w Hays w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Według niej innym powodem płacowego tabu jest też dość powszechna wśród Polaków opinia, że wysoka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12832

Wydanie: 12832

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament